Children who Chase Lost Voices from Deep Below






Japán cím: Hoshi wo Ou Kodomo
Angol cím: Children who Chase Lost Voices from Deep Below
Kategória: Movie
Epizódok: 1
Műfaj: Kaland, Dráma, Fantasy, Mitológiai, Romantika
Kiadás éve: 2011
Rendezte: Shinkai Makoto
Eredeti történet: Shinkai Makoto
Írta: Shinkai Makoto
Zene: Tenmon
Stúdió: CoMix Wave Inc.






Shinkai Makoto eddig megszokott a szerelemről és a távolság nehézségeiről szóló alkotásai után most új műfajban próbálja ki magát. A halált és a gyászoló ember érzelmi hullámait veszi górcső alá egy látványos és izgalmas utazás során, ami az alvilágba vezet, ezzel határtalan lehetőség nyílik kreativitásának kibontakoztatására egy saját fantasy világban.

A történet középpontjában egy fiatal iskolás lány, Watase Asuna áll. Édesanyjával élnek kettesben, de anyukája nővér munkája miatt keveset lehet otthon, ezért Asuna legtöbb idejét egyedül tölti. Ennek ellenére szívesen végzi el a ház körüli teendőket és az iskolában is osztályelső, ám az igazi önmaga csak akkor tör elő, mikor elbújva a világ szeme elől a falu fölé tornyosuló szirten édesapjától örökölt kristály-rádióján hallgathatja a világ titkos hangjait. Egyik napon rádiója egy misztikus szívszorító dallamot fog be, aminek eredete az idő múlásával sem hagyja nyugodni. A sorsdöntő fordulat akkor következik be, mikor a hegyhez vezető vasúti hídon egy rémisztő szörnyeteg támad rá. A biztos haláltól egy fiatal fiú, Shun menti meg, akiről kiderül, hogy a szörnnyel együtt egy elveszett földalatti világból, Agarthából származnak. Asuna rögtön megkedveli a fiút, ám rövid ismeretségük Shun halálával véget ér, ugyanis a mélység lakói nem képesek sokáig elviselni a felszín szennyezett levegőjét. Asuna mit sem értve az egészből továbbra is kijár a szirtre és megkönnyebbül, mikor megpillantja Shint, azonban kiderül, hogy a fiú valójában csak az ikertestvére Shun, aki a bátyja által hátrahagyott klaviszért jött, mivel ez szolgál kulcsként a két világ közötti kapunál. Hirtelen katonák bukkannak föl, akik szintén a klavisz után kutatnak, ezzel megkezdődik a versenyfutás Agartha kapuja felé. A katonák között van Asuna új tanára Morisaki Ryuuji is, aki társait átverve egyedül szökik át Agarthába az események sodrásával viszont magával rántja Asunát. Shin a klavisz visszaszerzésével teljesítette küldetését ezért magára hagyja a két felszínit, Asuna pedig szíve sugallatára úgy dönt a tanár úrral tart. Ezáltal kezdetét veszi egy hosszú és veszélyes utazás, aminek célja a világ legnagyobb tabujának megszegése, a holtak vissza hozatala az életbe.

A Hoshi o Ou Kodomo egy különösen izgalmas és mély érzelmi anime. A szerelem után Shinkai Makoto egy újabb mindenki által átélt elemi érzést, a szeretteink elvesztése utáni fájdalmat festi meg művében. A történetben fakadó tanulsághoz vezető két fő szimbolikus szereplő Morisaki-sensei és Asuna. Míg a tanár úr képtelen feldolgozni 10 éve elhunyt felesége elvesztését és emiatt az élőkkel sem tud új valódi kapcsolatot kialakítani, addig Asuna sokáig fel sem fogja, hogy gyászol, de miután szembesül érzéseivel, képes lesz átölelni a veszteséget és már csak tisztességes búcsút szeretne venni a barátaitól. A halál mellett más erkölcsi témák is boncolgatásra kerülnek, mint a háborúellenesség, az ember és természet közötti ellentét vagy az ismeretlennel szembeni előítéletek, amiket rengeteg mitikus elem bevonása tett még színesebbé.
A látványvilágban, ahogy eddig megszokhattuk minden alkalommal egyre szemet gyönyörködtetőbb élményekben lehet részünk, habár a naplementés jelenetek dominanciájából talán vissza lehetne venni egy kicsit. Agartha világa szabad kezet nyújtott Shinkai fantáziájának kibontakozásához, amit ámulatba ejtő tájakkal hálált meg, azonban a szemfülesebb nézők biztos észrevettek több hasonlóságot a Ghibli Stúdió munkáival kapcsolatban. Ilyen például Asuna macskája, Mimi aki Nauszika Tetojára emlékeztet (Kép) vagy több Laputai jellemvonás, mint a két fiatal szabadesésének jelenete (Kép) továbbá a laputai robot és az ember formájú Ketzalkóatl közötti hasonlóság (Kép). Nem lehet tudni, hogy szándékos volt e a másolás, vagy tudat alatt tiszteleg így a méltán híres stúdiónak, én mindenesetre bocsánatos bűnnek tartom a dolgot, hisz ez a legelső műve, ahol ténylegesen egy teljesen új világot kellett megalkotnia és jó tudni, hogy a legjobbaktól tanul, de remélem a jövőbeni hasonló műfajú munkáiban már nem lesznek ilyen feltűnő malőrök.
Zenei téren Tenmon továbbra is tökéletes harmóniát tud létrehozni a Shinkai által megalkotott történetekkel, amit egy csodálatos záródallal, a Hello Goodbye & Hello-val koronázott meg véglegesen levonva vele a tanulságot. A szinkron a már jól megszokott módon hozza a japánoktól elvárt tökéletes színvonalat.
Végeredményben ez egy eredményes szárnypróbálgatása Shinkai Makotonak a fantasy műfajban és habár izgalmakban nincs hiány ne feledjétek, hogy a filmjeit főként szívvel kell nézni ezért csak kellő időrászánással, hangulattal és odafigyeléssel vágjatok bele, mert első ránézésre úgy tűnhet lassan indul be a történet, ám valójában a legjelentéktelenebbnek tűnő eseményeknek is súlya lesz a későbbiekben.